sâmbătă, 5 februarie 2011

dupa 4 ani

atat de mult as vrea, odata, dupa ani, sa mi scrii despre ce inseamna a iubi, a ma iubi. sau mai bine, ce a insemnat pentru tine de-a lungul anilor. atat de mult as vrea stiu asta...
cred ca pentru mine, cand am spus "te iubesc" a insemat ca te iubesc numai pe tine. intelegi?
stiu bine ca nu ne am promis nimic. nu ne am asumat nimic. in momentele de cumpana e usor sa aluneci in compasiune si sa promiti cate n luna si n stele. dar lucrurile astea nu conteaza. nu se pun.
cea mai mare nevoie de tine o am atunci cand aud singuratatea batand la usa. asa vrea sa deschid si sa te gasesc in spatele ei. nu te gasesc niciodata.
am ales deci singuratatea in doi. tie pot sa ti spun. singuratatea bazata pe promisiuni si certitudini din partea omului de langa mine, care le a respectat.
inec durerea fix in momentul in care se naste, ca pe un avorton intarziat aparut din negare. din negarea si desfraul constiintei impovarate de atat de mult taceri.
simt ca in curand voi putea privi cu detasare apusul iubirii noastre...