sâmbătă, 5 februarie 2011

sa intrerupi orice legatura cu lumea
orice atingere. jura mi! iti jur! bun!

am fi putut sa nu ramane asa. stii asta, nu?
eu - neliniste sub un strat malos de banalitate
tu doar tacere
mi e teama ca nimic nu mai conteaza, spunea


el mergea pe varfurile degetelor atent
trecea pe langa o cale ferata
sine nesfarsite pline de rugina parca erau pete de sange
mergea ca nebunul si nu se oprea
el mergea


daca sangele nu e sange poate nici durerea nu e durere


am fi putut avea copii o casa mica alba
ridicata undeva departe
eu n as mai fi fugit de mine si nu m as mai fi urat pentru asta
n as mai fi stat inchisa sedata intr o realitate inutila

daca intoarcerea nu e intoarcere poate nici uitarea nu e uitare

mergeam
sinele se ridicau ma inlatuiau tot mai strans
el avea ochii obositi, uneori verzi, alteori albastri
incercam sa le inlatur
sa ma ridic
si o tristete cum n am mai aflat
tot mai stras
legatura cu lumea
uneori simt ca mor
te rog ajuta ma
uite ma uite ma innebunesc
legatura cu lumea
ma inabus
tot mai strans
sinele ca niste pete de sange
merg merg merg merg merg merg merg merg merg merg merg
sinele
uita te
ochi verzi
albastri

eu nu stiam unde esti. si mai ales de ce nu mi spui ce se intampla cu mine.