SCENARII FOARTE SCURTE (1)
am gasit un bilet in usa: "va rog frumos nu mi mai stropiti geamurile de la balcon pentru ca unele sunt fixe, deci nu se deschid si se spala foarte greu. Va multumesc, Carmen Bruma, ap 25".
!!!!!!??????
iau imediat un stilou si scriu: "va rog frumos sa ma credeti ca nu mi amintesc sa fi aruncat in aceste 3 luni de cand locuiesc aici apa pe fereastra. incercati cu un etaj mai sus. si eu am aceeasi problema cu geamurile de la dormitor. totusi nu ma plang niciodata. am unele lamentari pentru ca ar fi trebuit sa optez pentru o garsoniera...poare sunt porumbeii."
semnez biletul si l strecor sub usa apartamentului 25.
cand ma intorc acasa, alt bilet: "nu mai dati vina pe porumbei. sunt o rasa firava, nevinovata. am avut si eu unul, dar a murit. nu pot sa va descriu golul sufletesc."
!!!!!!!???????
iar scriu si eu, iar duc biletul: "iertati-ma, n am stiut. si eu am avut un caine cand eram mai mic si un peste. cainele a murit, iar pestele...e posibil sa traiasca, dar cred ca totusi e mort. l am aruncat in mare luna trecuta."
raspunsul nu intarzie sa apara: "explicabil!"
!!!!!!!!!!!!!???????????
ma enervez, cobor un etaj si bat la usa. nimeni. mai bat o data. degeaba.
a doua zi, alt bilet: "te rog sa mi spui pe nume, carmen."
si tot asa timp de 5 saptamani.
"si ce sa ti spun?"
"de exemplu despre cainele pe care l ai avut"
"pai n am ce sa ti spun. era dalmatian. l a calcat masina"
"sa inteleg ca nu te prea pricepi la animale?!"
"...esti sarcastica?"
"nu, doar ca vreau sa te cunoasc mai bine."
"cum asa?"
"spune mi ce culoare iti place"
"...nu stiu. albastru cred"
"pai si de ce te imbraci in negru?"
"nu stiu. am o umbrela albastra :)"
am alunecat inconstient in poezie. i am si scris cateva.
si intr o zi, inevitabilul: "azi plec" spunea biletul
panica parca mi a paralizat mainile. cum scris tremurat, am incropit un biletel: "pleci departe?"
"da. de cand traim impreuna am invatat multe"
"si de cand traim impreuna?"
"de mult timp. traim la etaje diferite. ce importanta are daca plec de aici? o sa ti scriu." si mi a scris sertare de scrisori pe care le pastrez si acum. ultima spune asa: "ghice ce? azi plec de tot. gasesc eu o formula sa ti scriu"
peste cateva zile doi porumbei albi mi au intrat in balcon. au ramas o zi si au zburat.
am iesit atunci sa iau o gura de aer, sa ma plimb. cand m am intors, un bilet in usa:
"va rog nu mai aruncati pe geam cu mancare pentru pasari. mi ati inundat balconul. va multumesc. lucretia, ap 20."
!!!!!?????